FAMUR na Europejskim Kongresie Gospodarczym. „Polskie firmy powinny się pozbyć kompleksów”

Więcej

Mirosław Bendzera, prezes Zarządu FAMUR SA, wziął udział w panelu dyskusyjnym „Polskie inwestycje w świecie - ambicje i weryfikacja”, który odbył się w ramach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Zaproszeni do debaty przedstawiciele instytucji państwowych, sektora bankowego oraz przedsiębiorcy dzielili się swoimi doświadczeniami biznesowymi i opiniami na temat aktualnego modelu polskiego eksportu i zaangażowania na globalnych rynkach.

Mirosław Bendzera zwracał uwagę, że Polska jest aktualnie na początku swojej drogi budowania całościowej koncepcji eksportowej. Zaznaczył, że w branży okołogórniczej krajowe firmy mają potencjał i spełniają praktycznie wszystkie warunki konieczne do realizacji kompleksowych projektów wydobywczo-energetycznych na całym świecie. Brakuje natomiast wizji integracji działań eksportowych, która stanowi o sile ekspansji zagranicznej takich krajów jak Niemcy, Francja, Stany Zjednoczone czy Japonia i Korea. Zdaniem Mirosława Bendzery kluczowe w tym zakresie jest połączenie intensywnej dyplomacji gospodarczej i rozbudowanego wsparcia państwowych instytucji w zakresie obsługi finansowej realizowanych przez polskie firmy inwestycji zagranicznych. Prezes Grupy FAMUR podkreślał, że zmiany są już odczuwalne – „jakość, szybkość oraz zakres wsparcia świadczonego m.in. przez KUKE czy BGK systematycznie wzrasta, czego doświadczamy w codziennej pracy z tymi instytucjami”.

Polskie firmy powinny pozbyć się kompleksów w konkurowaniu na światowych rynkach. Mamy doświadczenie, kompetencje i know-how, dzięki którym możemy rywalizować z globalnymi liderami w wielu branżach. Potrzebujemy wsparcia instytucjonalnego dla realizacji naszych strategii rozwoju opartych o ekspansywne działania eksportowe – podsumował Mirosław Bendzera.

famur_pro_logo

Nasza wiedza, innowacje i inspiracje

Zobacz FAMUR PRO