Podjęto decyzję o rozbudowie Galicyjskiego Karpackiego Towarzystwa Akcyjnego. W wyniku przekształcenia Warsztatów Naprawczych powstaje Fabryka Maszyn i Narzędzi Wiertniczych w Gliniku Mariampolskim, która produkuje narzędzia i urządzenia wiertnicze oraz sprzęt eksploatacyjny dla galicyjskich rafinerii i kopalń ropy naftowej. Spadkobiercą tradycji tych zakładów jest m.in. obecny gorlicki oddział Grupy FAMUR.
W Gliniku zakończono budowę nowej odlewni żeliwa o powierzchni 2576 m2.
Utworzono spółkę "Stephan, Fröhlich und Klüpfel" z siedzibą przy ul. Warszawskiej 44 w Katowicach, stanowiącą zalążek firmy, która w przyszłości przekształci się w FAMUR SA.
Decyzją Rady Nadzorczej Spółki "Stephen, Frölich und Klüpfel" zmieniono niemiecką nazwę fabryki na Piotrowicka Fabryka Maszyn - Spółka Akcyjna.
Utworzono Warsztaty Naprawcze (dzisiejszy oddział REMAG), które rok później zostały przemianowane na Jaworznicko-Mikołowskie Zakłady Naprawcze Przemysłu Węglowego, będące zapleczem remontowo-produkcyjnym dla śląskich kopalń.
Na podstawie Uchwały Rządu dotyczącej rozwoju i modernizacji polskiego górnictwa i energetyki rozpoczęto budowę Fabryki Maszyn Górniczych PIOMA. W tym samym roku w nowopowstałej fabryce uruchomiono produkcję.
Z początkiem lat 50. ub. w. powołano do życia szkołę zawodową, a następnie technikum, kształcące kadry na potrzeby Jaworznicko-Mikołowskich Zakładów Naprawczych Przemysłu Węglowego (obecnie oddział REMAG).
Na podstawie zarządzenia Ministra Górnictwa i Energetyki zmieniono nazwę Piotrowickiej Fabryki Maszyn Górniczych na Piotrowicką Fabrykę Maszyn Górniczych FAMUR. Skrót ten oznaczał "fabrykę maszyn do urabiania (węgla)".
W związku ze spadkiem popytu na urządzenia przeznaczone do wydobycia ropy naftowej, w GLINIKU rozpoczęto produkcję pierwszych narzędzi dla górnictwa węglowego – stojaków hydraulicznych.
W GLINIKU uruchomiono produkcję zmechanizowanych obudów podporowych. Pierwszą konstrukcją była zmechanizowana obudowa GIG-OGS przeznaczona do pracy w ścianach o wysokości 1,35-1,8 m. W tym samym roku wytworzono i dostarczono aż 970 sekcji obudów różnego typu.
W zakładach w Gorlicach udział produkcji dla górnictwa węglowego przekroczył 63% całości produkcji.
Jaworznicko-Mikołowskie Zakłady Naprawcze Przemysłu Węglowego (dzisiejszy oddział REMAG) wykupiły od firmy Voest Alpine licencję na kombajn AM 50. Od tej pory rosnący popyt na te nowoczesne urządzenia nie musiał być zaspokajany przez producentów zagranicznych.
Wojewoda Nowosądecki przekazał przedsiębiorstwo Nowosądeckich Zakładów Przemysłu Terenowego do Ministerstwa Górnictwa i Energetyki. Zakład przyjął nazwę Nowosądecka Fabryka Urządzeń Górniczych NOWOMAG. Rozpoczęto produkcję na potrzeby górnictwa.
Utworzono Zjednoczenie Producentów Maszyn i Urządzeń Górniczych POLMAG w Katowicach, do którego włączono 22 zakłady, w tym Fabrykę Maszyn Górniczych FAMUR.
W Fabryce Maszyn Górniczych PIOMA wyprodukowano milionową tonę maszyn i urządzeń, co miało duży wpływ na rozwój i modernizację polskich kopalń i zakładów przemysłowych.
Do Narodowych Funduszy Inwestycyjnych wniesiono 60% akcji spółki FAMUR.
Prywatny inwestor dokonał zakupu znajdujących się wówczas w trudnej sytuacji finansowej zakładów Fabryki Maszyn FAMUR SA Rozpoczęto proces restrukturyzacji i szereg ogromnych inwestycji, których celem było przywrócenie firmy do grona największych producentów maszyn górniczych na świecie.
FAMUR SA przejął Nowosądecką Fabrykę Maszyn Górniczych NOWOMAG SA - producenta kompleksowych systemów odstawy urobku węgla. Tym samym zapoczątkowano tworzenie grupy firm produkujących komplementarne maszyny i urządzenia górnicze.
Utworzono Polską Grupę Odlewniczą skupiającą największych producentów odlewów w Polsce: firmę Pioma Odlewnia Sp. z o.o. oraz Odlewnię Żeliwa Śrem SA - spółki z portfela FAMUR SA
FAMUR SA przejął 100% udziałów Zakładu Maszyn Górniczych GLINIK Sp. z o.o. z siedzibą w Gorlicach. Tym samym powiększono Grupę o kolejną znaną na rynku, silną górniczą markę, specjalizującą się w produkcji obudów ścianowych.