21 września 2023 roku podczas Kongresu Odbudowy Ukrainy COMMON FUTURE w Poznaniu, będący częścią Grenevii segment FAMUR podpisał list intencyjny ze spółkami Grupy Kapitałowej JSW oraz Komatsu. Przedmiotem porozumienia jest przyszła współpraca firm w odbudowie Ukrainy w ramach projektu budowy kopalni „Lubelska” w Wołyńskim Zagłębiu Węglowym.
List intencyjny stanowi deklarację współpracy Famuru, spółek należących do JSW oraz Komatsu w ramach projektu budowy kopalni „Lubelska” Nr 1-2 w Lubelsko. Celem przedsięwzięcia jest udostępnienie i wydobycie węgla z tych złóż. Współpraca polegać będzie w szczególności na wymianie informacji, wiedzy i doświadczeń dotyczących uwarunkowań geologicznych, technicznych i prawnych w zakresie indywidualnych lub wspólnych przedsięwzięć realizowanych przez sygnatariuszy listu.
Ze strony Grenevii we współpracę będzie zaangażowany segment FAMUR. Z kolei po stronie JSW list został podpisany przez przedstawicieli Jastrzębskich Zakładów Remontowych Sp. z o.o., Przedsiębiorstwa Budowy Szybów S.A., JSW Szkolenie i Górnictwo Sp. z o.o. Sygnatariuszem listu jest także firma Komatsu.
– Odbudowa Ukrainy po zakończeniu wojny będzie wyzwaniem nie tylko dla władz tego kraju i jego obywateli, ale także będzie wymagać zaangażowania szerokiego grona innych państw. Jestem przekonany, że wspólnota międzynarodowa i zaangażowanie poszczególnych firm jest tym kierunkiem, który pozwoli w najszybszy sposób Ukrainę odbudować. – komentuje Mirosław Bendzera, prezes zarządu FAMUR SA. – Udział w projekcie budowy kopalni „Lubelska” jest dla nas naturalnym kierunkiem działania. W jego ramach możemy wykorzystać nasze ponad 100-letnie doświadczenie w branży przemysłowej, mi.in w zakresie produkcji i dostaw maszyn górniczych. Istotnymi faktami, które stwarzają dobre perspektywy dla realizacji przedsięwzięcia wspólnie z JSW, są nasze kompetencje i doświadczenie zgromadzone w ramach dotychczasowej współpracy – dodaje.
Grupa Grenevia integruje i rozwija działalność czterech segmentów biznesowych. Obejmują one: fotowoltaikę wielkoskalową i rozwiązania PV dla biznesu skoncentrowane w Projekt Solartechnik; systemy bateryjny, magazyny energii i elektromobilność w ramach IMPACT Clean Power Technology; nowoczesne urządzenia z obszaru automatyki dla przemysłu oraz rozwiązania dla sektora dystrybucji energii na bazie spółki Elgór+Hansen, jak również technologie i produkty dla sektora wydobywczego i energetyki wiatrowej w ramach FAMUR. Obecnie działalność Grupy koncentruje się na budowie wartości poszczególnych segmentów.